U periodu od 1901. godine kada je ustoličena od strane Švedske akademije za izvanredni doprinos književnosti, pa sve do 2019. godine, ovo značajno internacionalno priznanje dodeljeno je 112 puta i do sada je imalo 116 laureata, među kojima su i: Rudyard Kipling, Rabindranath Tagore, William Butler Yeats, Henri Bergson, Thomas Mann, Hermann Hesse, André Gide, Thomas Stearns Eliot, Bertrand Russell, Ernest Hemingway, Albert Camus, Boris Pasternak, Ivo Andrić, Samuel Beckett, Gabriel García Márljuez, Joseph Brodsky, Alice Monro, Toni Morrison, José Saramago, Doris Lessing, Orhan Pamuk, Kazuo Ishiguro, Peter Handke, Olga Tokarczuk i dr.
Sledeći svoj prvobitno utvrđeni koncept, izdavačka kuća AGORA objavila je niz naslova visokokvalitetne svetske literature, pa su se tako, među Agorinim autorima, našle i dve dobitnice Nobelove nagrade za književnost – Alis Manro i Doris Lesing – i pre nego što su zvanično postale nosioci ovog prestižnog priznanja. Među dobropoznatim naslovima, kao Agorina izdanja pojavili su se naslovi: Bekstvo, Životi devojaka i žena, Previše sreće, Goli život, Ples srećnih senki, Pogled sa Edinburške stene, Ljubav dobre žene (Alis Manro); Zlatna beležnica, Londonske skice, Peto dete, Memoari preživele, Trava peva, Ben u svetu, A posebno, mačke (Doris Lesing).
Do 70 % POPUSTA ZA KNJIGE DOSADAŠNJIH AGORINIH NOBELOVACA – Doris Lesing i Alis Manro.
Kao i za knjige Agorinih autora koji su bili u najužem izboru – Džojs Kerol Outs i Sezara Ajre.
Alis Manro
Nobelovka Alis Manro (1931) spada u vodeće kanadske pripovedače, a po ocenama kritike i jedna je od najznačajnijih savremenih književnica. Objavila je trinaest zbirki pripovedaka, kao i roman Životi devojaka i žena (Lives of Girls and Women), iz 1971.godine, kod nas preveden 2011. Pored ovog romana, na srpski su.
Zbirke pripovedaka su joj tri puta dobijale nagradu Gavernor – najprestižnije književno priznanje u Kanadi Ples srećnih senki (The Dance of the Happy Shades) 1968; Šta misliš, ko si ti? (Who Do You Think You Are?) 1978; Napredovanje ljubavi (The Progress of Love) 1986), a dva puta su ovenčane nagradom Giler (Ljubav dobre žene (The Love of a Good Woman) 1998 i Bekstvo (Runanjay). Godine 2009, za životno delo je odlikovana Međunarodnom Bukerovom nagradom.
U obrazloženju Nobelovog komiteta Švedske akademije, kaže se, pored ostalog, da je Alis Manro Nobelovu nagradu dobila “zbog njenih izvanrednih pripovedačkih sposobnosti, ostavrenih u kratkim pričama, žanru koji je Akademija do sada retko nagrađivala. Alis Manro je književnica sa potvrđenim darom za fino pripovedanje, koje se odlikuje jasnošću i psihološkim realizmom.
Doris Lesing
Doris Lesing (1919), dobitnica Nobelove nagrade za književnost za 2007.godinu, smatra se jednim od najznačajnih britanskih pisaca druge polovine XX veka. U svojim knjigama, ona je obuhvatila neke od najbitnijih društvenih problema ovoga veka – od rasizma i feminizma, pa do uloge porodice i pojedinca u savremenom društvu. Iako je ubrajaju u vodeće postmoderne feministkinje, Doris Lesing je u nedavnim javnim nastupima osporila ovakva ‘ideološka’ čitanja njenih dela.
Počevši od prvog romana Trava peva (The Grass is Singing, 1950), u kome se bavi koji se bavi samozadovoljnim filistarskim društvom belih doseljenika u Južnoj Africi, privlači značjnu pažnju, a nakon romana Zlatna beležnica (The Golden Note-book, 1962), kritičari je identifikuju kao vodećeg feminističkog pisca.
Džojs Kerol Outs
Džojs Kerol Outs (1938) američka je spisateljica i profesorka kreativnog pisanja. Poslednjih nekoliko godina je pominju u najužem krugu potencijalnih dobitnika Nobelove nagrade. Teme kojima se Outsova bavi su širokog dijapazona: od gotskog romana, otuđenosti pojedinca, društvenih fenomena i anomalija, zavođenja, nasilja, incesta, silovanja, feminizma, razlike između polova.
Džojs Kerol Outs spaja velike zamisli i sitne pojedinosti u idealnom proznom činu balansiranja, ali najlepše je što to zapravo ne primećujete. Preokupirani ste žurbom da okrenete sledeću stranicu. Pripovedanje nijednog živog američkog pisca ne odjekuje prizvukom užasa koji je proizveo Edgar Alan Po onako kako to radi Džojs Kerol Outs.
Sesar Aira
Sesar Aira (1949), kontroverzan i tajanstven, spada među pisce koji su najsnažnije uticali na noviju argentinsku i latinoameričku književnost, a mnogi kritičari ga porede sa Borhesom. Autor je preko sedamdeset knjiga i pominje se kao najizvesniji argentinski kandidat za Nobelovu nagradu.
Pažnju književne javnosti privukao je romanom Kako sam postao monahinja iz 1993. godine. Aira je protagonista mnogih svojih knjiga, među kojima izdvajamo romane Književni kongres, Čudesne kure doktora Aire, Kakos sam se nasmejao, Mermer, te autobiografski esej Rođendan i zbirku priča Muzički mozak, koja uskoro i na srpskom jeziku treba da izađe u izdanju Agore.
Dodaj komentar