Jan Hrušovski (1892-1975) je jedan od začetnika moderne slovačke popularne književnosti. Rodio se u Novom Mestu nad Vahom, a njegova majka je bila ćerka značajnog književnika i političara, jednog od osnivača Matice slovačke – Vilijama Paulinija Tota. Studirao je na Višoj trgovačkoj školi u Martinu i u mestu Revuca (1907-1910). U godinama 1920-1921. je boravio i učio u Rimu. 1910. i 1911-te je radio kao pripravnik u Slovačkoj banci u Novom Sadu. Upravo za taj period se vezuju njegovi književni počeci. Od 1913. je bio oficir u austrougarskoj vojsci, a od 1914. učestvuje u Prvom svetskom ratu.
U to vreme njegovo ime još nije bilo poznato, jer je objavljivao pod raznim pseudonimima. Prvi se u slovačkoj književnosti bavio temom psihološke opservacije, odnosno introspekcijom svojih likova i njihovim problemima u posleratnom svetu…
Debitovao je 1919. godine knjigom Iz svetskog rata, u kojoj je kritikovao militarizam monarhije i u kojoj su primetni uticaji nemačkog ekspresionizma. Novi pogledi na psihološke i etičke posledice Prvog svetskog rata su se ispoljili u romanu Slučaj oficira Zeborna, koji se skoro u podjednakom broju izdanja šatampan pod nazivom Čovek sa protezom. Glavni lik je ostvaren na tragu Ljermontovog Pečorina, na koga se autor drektno poziva, a biva delimično viđen i iz ugla Frojdovog determinizma. Dramatizacija ovoga dela se i danas nalazi na pozorišnim repertoarima u Slovačkoj.
Jedan od najkvalitetnijih perioda njegovog dela predstavljaju zbirke pripovedaka Pompilijeva Madona, Zmok i Dolorosa. Ove zbirke su uticale na slovačku književnost u periodu između dva svetska rata. Spajao je u njima fiktivne i nonfiktivne motive, postupke neoromantizma sa dokumentarnošću.
Jan Hrušovski je obogatio tematiku slovačke književnosti novim elementima, koji su proizilazili iz modernizma, novih psiholoških i socioloških aspekata, uneo je u nju izrazito gradske čak mondenske motive, čime se principijalno suprotstavio slovačkoj seoskoj pripoveci, koja je pisana pre 1918. godine.
Pod uticajem novinarskog rada tridesetih godina je pisao popularnu literaturu, najviše istorijske i avanturističke romane sa atraktivnim temama i romantičnom radnjom, koji su svojevremeno imali veliku popularnost kod čitaoca (Janošik, Franc Ferdinand, Drama na ostrvu, Neverovatni slučaj dr Galusa, Dva gvozdena dvorišta, Rakocijev pohod)
Zbirke pripovedaka: Iz svetskog rata, 1919; Takvi smo bili, 1920; Pompilijeva Madona, 1923; Zmok, 1925; Dolorosa, 1925; Pompilijeva Madona i druge priče, 1956.
Romani: Slučaj poručnika Zeborna (Čovek sa protezom), 1925; Peter Pavel na pragu novog sveta, 1930; Janošik, 1934; Drama na ostrvu, 1935; Verni heroj, 1936; Priviđenje, 1941.
Dodaj komentar