Uprkos mnogobrojnim zastojima usled epidemije COVIDA-19, Izdavački i Kreativni tim Agore nastavili su sa svojim projektima i svojim čitaocima pripremili mnoštvo novih izdanja za letnji užitak!
Od savremenih svetskih pisaca između Istoka i Zapada, preko novih proznih ostvarenja savremenih srpskih autora, pa sve do putopisne književnosti i stručne esejističko-kritičke literature, zajedno ćemo otkrivati najlepše strane književnog hedonizma.
Savremena svetska književnost
Biblioteka „Agora” nastavlja tradiciju objavljivanja značajnih autora savremene svetske književnosti, a ovaj put pred čitaocima će se naći knjiga priča Brak crvenih ribica Gvadalupe Netel, istaknute meksičke književnice čija je proza prevedena na 17 svetskih jezika. Čitalačku publiku osvojila je romanima Telo u kome sam se rodila (2011) i Posle zime (2014), za koji je dobila nagradu „Eralde”, kao i zbirkama priča Latice i druge nelagodne priče (2008) i Brak crvenih ribica (2013), za koju je dobila prestižnu nagradu za kratku prozu „Ribera del Duero”. Ove priče odlikuju se svedenim jezikom i stilskom elegancijom, univerzalnošću motiva poput nesrećne ljubavi i odrastanja, momentima poetičnosti iznađenim u svakodnevnici, no u isto vreme uobičajena percepcija stvarnosti u njima je destabilizovana prenošenjem ljudskih nemira na životinje, u kojima junaci traže odraz sopstvenih patnji i odgovor na svoje životne dileme.
Sa druge strane, dolazi nam pravi biser orijentalne proze, roman Fatih – Harbije, značajnog savremenog turskog autora Pejami Safe, čija tematika proizilazi iz konflikta Istoka i Zapada i predstavlja vernu sliku turskog društva s prve polovine 20. veka. Pisac u njemu obrađuje psihološka i kulturološka trvenja između savremenog života i života u kojem dominiraju stare, tradicionalne vrednosti, a sve se to prelama kroz lik devojke Neriman, razapete između starih i novih, zapadnih i istočnih vrednosti.
Domaći autori
I u biblioteci „Kalendar“ naše čitaoce obradovaćemo sa nekoliko novih naslova domaćih savremenih autora. Gordana Vlahović autorka je više proznih rukopisa koje odlikuje autentičnost u stilsko-jezičkom oblikovanju teksta, i živosti jezika između savremenog i arhaično-tradicionalnog, a njena nova knjiga Kud nestade nebo Rosulje pripoveda potresnu priču o kosovsko-metohijskom istorijskom nasleđu, u crnom zakrilju ratnih sukoba, stradanja i smrti. Knjiga Izgubljeni grad još jedan je prozni projekat “mističnih imaginarijuma” Vladana Matića. Kao „fantazije na temu Sibira i Srednje Azije”, ovaj roman otvara bujni svet simbola, oniričkog i fantastičnog formirajući narativnu sponu drevnog, mitskog i istorijskog sa sadašnjim izazovima civilizacije i uzbudljivim stazama utopijske/antiutopijske književnosti.
U 2. izdanju Pištalovog Kraja veka uživaćete u autentičnoj i zavodljivoj prozi jednog od najprevođenijih srpskih pisaca današnjice, gde prepoznajemo pesnika prerušenog u proznog pisca, koji je na lapidarian način, kroz formu književne igre, izrekao najdublju istinu o našoj savremenosti – o kraju veka. Takođe, 4. izdanje Pištalove Venecije čitaoce će odvesti u uzbudljivu književnu avanturu u tananom procepu između bildugsromana i knjige metamorfoza, u kojoj u prvi plan izbija piščeva brodelovska ljubav prema Mediteranu. Kroz knjigu o promeni, knjigu o obrtanju svih značenja u karnevalu, autor posmatra Veneciju na ozarenim licima ljudi iz celog sveta.
Na podlozi široke mape vremena Dragić Ilić je u knjizi Karantinija 1 izgradio složenu i slojevitu a značenjski bogatu povest. Upivši oblike dokumentarne hronike, izveštaja, putopisa, zapisa, pisama, rečnika, pomenika, ova istorijsko-biografska priča razvija se sa namerom da reprezentuje složenost i tragičnost hoda u vremenu naroda koji nastoji da ovlada svojom sudbinom, očuva herojski duh, veru i crkvu i stvori državu.
Sava Damjanov
A iz biblioteke „Damjanov: Iskoni bƀ slovo“ u kojoj objavljujemo izabranu prozu našeg istaknutog postmodernog pisca, Save Damjanova, stiže nova knjiga Remek-delca, treća u nizu, nakon Istraživanja Savršenstva i Kolača, Obmana, Nonsensa, koja kao uzbudljivi postmodernistički „književni koktel“ Ars Combinatoria ujedinjuje dva prozna rukopisa i stvaralački period koji broji više od deset godina – Pričke iz 1994. i Remek-delca iz 2005. godine.
Biblioteka Ogledalo
Kao i do sada Agora nastavlja tradiciju izdavanja i knjiga esejističko-kritičke sadržine istaknutih književnih kritičara, istoričara i teoretičara, dobropoznatih istraživača i uživalaca književne nauke i umetnosti. I ovaj put imamo čast da u okviru biblioteke „Ogledalo” čitaocima predstavimo dve nove knjige: Poetički svetovi 2 Časlava Đorđevića o eskapizmu u savremenoj srpskoj prozi u kojoj se kao glavni junaci pojavljuju savremeni srpski prozaisti, kao i Tragovi čitanja Milete Aćimovića Ivkova čije je višedecenijsko bavljenje književnom kritikom rezultiralo knjigom u kojoj će čitalac, iz stranice u stranicu, pratiti „mozaičku mapu“ kao otisak jednog vremena ali i delimični katalog značajnih autora koji su u minulom ili trajućem veku ostavili neizbrisivi stvaralački pečat: P. Palavestra, R. Mikić, P. Milošević, J. Aćin, S. Velmar-Janković, N. Petković, S. Gordić, G. Tešić, G. Petrović, LJ. Simović, J. Hristić, D. Hamović, P. Ugrinov itd.
Biblioteka Link
Trideset godina nakon objavljivanja zbornika radova „Kosovo u usmenoj i srednjovekovnoj književnosti” ukazala se potreba za njegovim ponovnim publikovanjem. Šest vekova od Kosovskog boja akademska zajednica je 1989. godine obeležila naučnim skupom gde su izlagali najeminentniji jugoslovenski istraživači stare književnosti možda po poslednji put okupljeni u granicama jedne države. Interesovanje za narodnu i srednjovekovnu književnost ni danas ne jenjava, te smo u okviru biblioteke „Link“ u zborniku pod istim naslovom predstavili nove naučne rezultate i te kako značajne za dalja istraživanja ove teme. Izuzetno štivo za ljubitelje i proučavaoce istorije i nauke o književnosti.
Putopisi
Na samom kraju, jedna putopisna književna poslastica iz biblioteke „Ta mesta“. Sa polazištem da je reč putnik univerzalni topos prisutan u literaturi i umetnosti, da je „putovati skoro isto kao razgovarati sa ljudima drugih vekova” i da „putovati znači buditi, ne samo svoje, već i drevne uspomene”, Darko Daničić je u knjizi Nostalgija za beskrajem (Bajkal–Altaj–Nepal) oživeo one nestvarne predele koji, ma koliko drugačiji od naših životnih staništa, sa njima dele „božansku prirodu”: Bajkal – čuven kao „kraljevina leda i vatre” i sibirsko srce, Altaj – lepota misterije na razmeđi Rusije, Kine, Mongolije i Kazahstana, i na kraju nikad do kraja upoznat Nepal.
UŽIVAJMO ZAJEDNO U NAJLEPŠIM LETNJIM KNJIŽEVNIM DAROVIMA!
Dodaj komentar